Parfümün Kısa Tarihi

Parfümün Kısa Tarihi

Parfümün Kısa Tarihi

Gündelik yaşamda kullanılan kişisel bakım ürünlerinin başında parfüm gelmektedir. Parfüm ismi, etimolojik yönden incelendiğinde, Latince’de bulunan kokulu duman ve tamamıyla uçucu anlamına gelen; “perfumum” kelimesinden türetildiği bilinmektedir. Tarihi ise insanlık tarihi kadar eskiye dayanıyor.

Milattan önce 4000 yılında; Mısır, Arabistan ve Çin’de kokulu otların ve çiçeklerin, kutsal(mukaddes) amaçlar ile yakılarak Tanrı’ya mesaj iletildiği bilinmektedir. Antik Mısır’da bazı kokulara, altından daha fazla değer atfedildiği, ölülerin kokulu yağlar kullanılarak mumyalandığı da literatürde bulunan diğer bilgiler arasında yer almaktadır. Tarihte, bilimsel amaçlarla gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında da Mısır Firavunu Tutankhamo’una ait mezarda parfüm şişelerine rastlanmıştır.

Dünya’da bilinen ilk parfüm üreten insan; Tapputi adında kadın bir kimyacıdır ve üretimini Babil’de, yağlar ve çiçekler üzerinden gerçekleştirmiştir. Bir başka medeniyet olan Persler de ise parfüm, statü göstergesi olarak kullanılmıştır. Yunanlılar ve Romalılar, bugün bilinen adıyla İran(Acemistan)’ı işgal etmesinden sonra parfüm, dünyaya yayılma imkanı bulmuş ve 1190 yılı itibariyle Paris’te ticari olarak gelişmeye başlamıştır.

Tarihteki İlk Modern Parfüm

Parfüm kullanımı, medeniyetler arasında yapılan savaşlar ve ticaret kanalı İpek Yolu aracılığıyla 14 yüzyıl itibariyle, Avrupa’ya kadar yayılmış ancak çağdaş anlamda kabul gören ilk parfüm; Macarlar tarafından üretilmiştir. İlk defa içeriğinde alkole yer verilen ve kişiye özel olarak tasarlanan parfüm; Macar Suyu, 1370 yılında güzelliği ile nam salmış Macar Kraliçesi Elizabeth Von Ungarn adına yapılmıştır. Macar Suyu içeriği; biberiye yağı, esans ve alkol karışımına ek olarak lavanta yağı ile oluşturulmuştur. Günümüzde ise Macar Suyu üretimine devam edilmektedir.

İlk Endüstirel Parfüm

Endüstriyel amaçlar ile üretilen ilk parfümün merkezi olarak Fransa kabul edilmektedir. 14. yüzyılda Fransa’nın Güneyinde ekimine başlanan hoş kokulu çiçeklerin üretimi, zaman içerisinde sanayiye dönüşmüş ve 16. yüzyıl itibariyle parfüm, Fransa’nın Grasse kasabasında gelişme imkanı bulmuştur. Endüstriyel amaçlı parfüm kullanımı, ilk olarak kötü kokuları gidermek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde Fransa, parfüm ticaretinin ve tasarımının merkezi olarak bilinmektedir. 

 

 

 

Etiketler: Parfümün Kısa Tarihi
Kasım 28, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR