Parfüm Sınıflandırılması

Parfüm Sınıflandırılması

Parfüm Sınıflandırılması

Parfümler, içerisinde barındırdıkları notalara bağlı olarak sahip oldukları kokular üzerinden; çeşitli aroma grupları biçiminde kategorilere ayrılmaktadır. Sınıflandırma işleminde ölçüt; kokunun elde edildiği kaynak ve baskın olan koku molekülünün yapısına göre belirlenmektedir:

Çiçek Ailesi: Kadın parfümleri, genel olarak, çiçek kokularından elde edilmektedir. Gül, zambak, yasemin ve beyaz çiçeklerle üretilmektedir.

Oryantal Aile: Kehribar, baharat, vanilya ve hayvansal kokular ağırlıklı olarak oluşturulan parfümler, oryantal aile olarak ifade edilmektedir.

Odunsu Aile: Bu parfüm grubu yapımında, yoğunlukta olarak çam, selvi ve sandal ağacı gibi kokular kullanılmaktadır. Aynı zamanda odunsu aile grubunda yer alan parfümler, orjantal olarak nitelendirilen esanslar ile de benzerlik taşımaktadır.

Fresh Aile: Limon, bergamot, mandalina ve narenciye çiçekleriyle yapılan parfümler, fresh aile grubuna dahil edilmiştir. Tüketiciler tarafından, sağladığı ferahlık hissi nedeniyle tercih edilmektedir. 

Şipre Ailesi: Temel içerikleri patçuli, misk, iğne yapraklı ağaçlar, bergamot ve meşe yosunundan oluşur. Günlük kullanım için uygundur.

Aromatik Aile: Kekik, nane, lavanta ve biberiye otu aromalarıyla harmanlanan parfümler, aromatik aile olarak nitelenir. Akdeniz bitkilerine ait kokular ağırlıkta olarak kullanılır. Kalıcılık ve yoğunluk yönü ağır basan erkek parfümleri, genel olarak aromatik aile grubunda yer almaktadır. 
 

Etiketler: Parfüm Sınıflandırılması
Kasım 28, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR