Parfüm Nasıl Üretilir?

Parfüm Nasıl Üretilir?

Parfüm Nasıl Üretilir?

Koku ve parfüm kullanımına dair tarih, insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Parfüm yapımındaki en zahmetli ve maliyet gerektiren aşama ise; esansların ve aromatik yağların elde edilmesi kısmıdır.  

Esans Yağları Kullanılarak Parfüm Yapımı

Esanslar, doğal ve sentetik ham maddelerin harmanlanması ile birlikte oluşturulan, içine girdiği ürünlere hoş koku veren kombinasyonlar olarak ifade edilmektedir. Antik Çağ’da üretildiği bilinen ilk parfümler, uçucu yağlar ile su veya alkolün birleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir. Uçucu yağlar ise, sedir ağacı, tarçın ve lavanta gibi bitkiler ya da baharatlardan; buharlı damıtma yahut presleme yöntemiyle elde edilmektedir.

Aroma Kimyasalları Aracılığıyla Elde Edilen Sentetik Parfümler

Antik Çağ’da üretilen ilk parfümler; bitki, ağaç, ot, çiçek ve çeşitli baharatların preslenmesi veya buharlı damıtma tekniğinden faydalanılarak üretilirken, zaman içerisinde, teknolojik imkanların gelişmesine paralel olarak parfüm üretimi yöntemleri de çeşitlilik göstermiştir.

İnsan yapımı ya da sentetik parfüm üretimi, sentetik yağlar aracılığıyla yapılmaktadır. Sentetik yağların, parfüm üretiminde kullanılmasının ana sebebi ise; doğal yağlara oranla çok daha uzun süre dayanabilmesi ve güçlü etkilere sahip olmasıdır. Oda sıcaklığında sıvı veya yarı-katı formda bulunan, uçucu özellikte ve kokulu karışımlar olan uçucu yağlar, harmanlandıktan sonra alkol veya suyla birlikte seyreltilmektedir. Seyreltilme işlemi bittikten sonra karışım 2 gün ila 1 hafta arasında dinlendirilmek üzere beklemeye alınır. Bekletilme süresi sona erdiğinde ise parfüm üretimi tamamlanmış olur. 

 

 

 

 

 

Etiketler: Parfüm Nasıl Üretilir?
Kasım 28, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR