Mevsimlere Göre Parfüm Rehberi

Mevsimlere Göre Parfüm Rehberi

Mevsimlere Göre Parfüm Rehberi

 

Parfüm, kozmetik sektöründe kullanılan ürünlerin başında gelir. Doğru kokuya ulaşmada ise dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Kokuların yansıması; zaman, mekan, tercih edilen kıyafetin yapısı, ten rengi, cilt özellikleri vb. birçok değişken unsura bağlı olarak farklılık gösterir. Mevsime özgü parfüm kullanımı ise, oldukça hassas ve dikkat gerektiren bir konudur. 

Sonbahar ve Kış Ayları İçin Parfüm Seçimi

Sonbahar ile kış mevsimini oluşturan zamanlarda, havanın soğuk ve kuru olması sebebiyle kokuların tene tutunması zorlaşmaktadır. Bu doğrultuda, yoğun, baharatlı ve kalıcılık oranı yüksek parfümler, rahatlıkla tercih edilebilir. Notalarında; karamel, misk, sıcak baharat ve vanilya barındıran kokuların seçilmesi uygun görülürken şeftali, çilek ve portakal kokuları da soğuk havalarda seçilebilecek kokular arasında yer almaktadır.

İlkbahar ve Yaz Aylarında Parfüm Seçimi

İlkbahar mevsiminde, baharın ruhuna uygun olarak çiçeksi, taze baharat ve turunçgil kokusu barındıran parfümlere yönenilmesi doğru bir tercihtir. Yaz aylarında ise, artan hava sıcaklıkları sebebiyle; kişilerin terleme oranında artış gözlemleneceği için odunsu ve baharatlı kokular, vücuttaki asit miktarının yükselmesiyle birlikte kalıcılık özelliğini kaybeder. Bu doğrultuda, sıcak havalarda; çiçek ve meyve ağırlıklı fresh kokuların tercih edilmesi yerinde olacaktır. Örnek olarak notalarında; gül, zambak papatya, menekşe, frezya, leylak gibi çiçekleri barındıran parfüm grubu önerilebilir.


 

Etiketler: Mevsimlere Göre Parfüm Rehberi
Kasım 28, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR