• Kasım 28, 2020

  Parfüm, kozmetik sektöründe kullanılan ürünlerin başında gelir. Doğru kokuya ulaşmada ise dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Kokuların yansıması; zaman, mekan, tercih edilen kıyafetin yapısı, ten rengi, cilt özellikleri vb. birçok değişken unsura bağlı olarak farklılık gösterir. Mevsime özgü parfüm kullanımı ise, oldukça hassas ve dikkat gerektiren bir konudur. 

  Mevsimlere Göre Parfüm Rehberi
 • Kasım 28, 2020

  Parfümler, içerisinde barındırdıkları notalara bağlı olarak sahip oldukları kokular üzerinden; çeşitli aroma grupları biçiminde kategorilere ayrılmaktadır. Sınıflandırma işleminde ölçüt; kokunun elde edildiği kaynak ve baskın olan koku molekülünün yapısına göre belirlenmektedir:

  Parfüm Sınıflandırılması
 • Kasım 28, 2020

  Koku ve parfüm kullanımına dair tarih, insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Parfüm yapımındaki en zahmetli ve maliyet gerektiren aşama ise; esansların ve aromatik yağların elde edilmesi kısmıdır.  

  Parfüm Nasıl Üretilir?
 • Kasım 28, 2020

  Gündelik yaşamda kullanılan kişisel bakım ürünlerinin başında parfüm gelmektedir. Parfüm ismi, etimolojik yönden incelendiğinde, Latince’de bulunan kokulu duman ve tamamıyla uçucu anlamına gelen; “perfumum” kelimesinden türetildiği bilinmektedir. Tarihi ise insanlık tarihi kadar eskiye dayanıyor.

  Parfümün Kısa Tarihi
 • Kasım 23, 2020

  Parfümü Oluşturan Notalar

   

  Parfüm, esanslardan meydana gelir ve esansların kalıcılık derecesi ile kokuların yayılma aşamaları; nota olarak ifade edilir. Notalar, kendi içerisinde; üst nota(başlangıç), orta nota(kalp) ve alt nota(dip) olmak üzere üçe ayrılır. Başarılı bir parfümde, notalar ve notalar arası geçişte sağlanan uyum oldukça önemlidir.

  Parfümü Oluşturan Notalar,